05.08.2012


Yollarda oldugum icin bazan bilgilere gec ulasabiliyorum.
 
Bu sabaha karsi 04:30da Zeki Demirci'yi de (TAO 1947 - 52) yitirdigimizi ogrendim. Kendisi 2003 - 04 arasi kanserle mucadelesinden basari ile cikmis Zonguldak dogumlu bir buyugumuzdu. Sonra Sideye yerlesip otelcilige baslamisti.
 
Kendisini, 2003'de "teftise" gittigimde cok yogun birac saat gecirmistik. 2008 gibi de Ustun Hizmet Odulu almisti.
 
Zeki abinin olumunu duyunca cep telefonunda aradim. Kapali. Esini ve oglu Ahmet'i otelden aradim. Telefona cikmiyorlar simdilik. Sadece ziyaretcileri kabul ediyorlar.
 
Side / Manavgat civarinda olanlar varsa Demirci oteline giderek aileye bassagligi ziyaretinde bulunabilir.
 
2003de Zeki abiyi ilk kez "teftise" gittigimde otel girisinde iri (Fat Boy) bir Harley Davidson dikkatimi cekti. HD zaten bariz olarak dikkat cekmek icin oraya konulmustu. Otel calisanlarindan birisi arada bir gelip motorun tozunu aliyordu. Sonra Zeki abinin odasina gittik. Odada kask vb motor giysileri var. Sordugumda "kanseri yeni atlattim. Kemdime bu ilettten kurtulmayi becerirsem bir HD almaya soz vermistim. Ama esim ve oglum binmeme pek izin vermiyorlar. Ben de otel girisinde tutuyorum onu sus olarak" demisti.
 
O aksam yemekte Talasli ogrenci ve hocalari konusuyorduk. Mustafa Piskin (sonradan Dıulgeroglu oldu ama Zeki abi boyle bilirdi) ile konusabilmeyi cok isterim dedi. Hemen oglu Erkan'i aradim. Hocamizin telefonunu alip aradik. Zeki abiyle karsilikli bir saat konustular ve aglastilar.
 
Son donem siroz olmustu Zeki abi. Gecen hafta bir tekne gezisine cikmis. Rahatsizlanip erken (gecen Persembe) geri donmusl. Cuma fitik ameli,yatina girmis ve bir daha da kendine gelemeyip bu sabah 04:30 da ruhunu teslim etmis.
 
Zeki abi 2008'de TBMMnin verdigi Ustun Hizmet Odulunu kazanmisti. Bu olay uzerine 27.06.2008 de ortama yazdigim yazidan bir alinti var asagida:
 
Bu sene Devlet Üstün Hizmet Ödülü 70 kisiye veriliyor. Kendisi yillardir Side'de otel isletmeciligi yapmasina karsin dogup büyüdügü Zonguldak'ta kazanmis ödülü. Egitime katkisi oldukca büyük Zeki Demiirci'nin. Okullari var. Bunlarin cesitli masraflarini her yil karsiliyor. 500e yakin ögrenciye cesitli burslar veriyor. Kendisinin egitimi cok sevdigi henüz Talas'ta iken belli olmus. 4 senelik okulu 5 yilda bitirmis.
 
Ve de hakediyor ödülü.
 
Basimiz sagolsun.
Cem Baysal

Donem arkadasim A. Zeki DEMIRCI'nin bu sabah 04:50'de vefat ettigini ogrendim.
Basimiz sagolsun.
 
Zeki Agamin cenazesi Hakkinda:
 
Defin, Side kabristanindaki camide ilkindi namazini muteakiben.
Konvoy, Xantheresot otelinden saat 14:00'de hareket edecek.
Kara yolu ile geleceklerin Xantheresort'da saat 14:00'den once bulusmalari gerekmekte.
Hava yoluyla gelecekler icin Antalya havaalaninda saat 11:00'de transfer bekliyor olacak.
 
Gule Gule, Zeki Agam !
Sana cok takildim, saka yollu ayagina haddimi astim...
Beni affetmezsen, affetmiyeceksen...cok haklisin.
Cevabini almaya geldigimde kulagima fisildarsin, galan...

 
Rahat uyu, e mi Agam'in oglu...
 
Tuncer Erzin

Zeki Abimize tanridan rahmet, ailesine ve sevgili '56 abilerimize sabir ve bassagligi dilerim..
 
Mehmet Ökem '91

Vefat mesaji uzerine merhum hakkinda arastirma yapayim istedim. Zonguldak menseli bir internet sitesinde asagidaki bilgiye ulastim, sahsim ve TAC adina gurur duydum. Allah rahmet eylesin: Arslan Zeki DEMİRCİ 17 TEMMUZ 1936 Yılında ZONGULDAK’ ta doğmuştur. Babası, ZONGULDAK’ın Beycuma Beldesine bağlı Eceler köyü,Annesi, Çaycuma İlçesine bağlı Gemiciler köyündendir. Dedesi Hacı İsmail efendi uzun yıllar Zonguldak Ereğli Kömürleri İşletmesinde Maden Başçavuşu olarak çalışmıştır. DEMİRCİ ailesini köy’den şehir’e dedesi getirmiştir.Arslan Zeki DEMİRCİ, İlkokulu ZONGULDAK Merkezinde bulunanGazi İlkokulunda başlamış, buradan mezun olduktan sonra Talas Tarsus Amerikan Kolejine giderek Orta ve Lise eğitimini tamamlamıştır. 1963 Yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, İşletme ve Maliye Bölümün ’den mezun olmuştur.Askerlik hizmetini 24 Ay olarak Tuzla Piyade ve Bursa Personel okullarında yapmıştır.Askerliğini yaptıktan sonrası ZONGULDAK’a dönen Arslan Zeki DEMİRCİ,1968 Yılında ZONGULDAK Valisi Sayın Ethem BOYSAN zamanında Eceler Köyüne, 1964 Yılında kaybettiği Babasının adına ETHEM DEMİRCİ İLKOKULU’ nu veDedesi adına HACI İSMAİL DEMİRCİ CAMİSİ ’ni yaptırmıştır.Suyu olmayan köyüne, su borusu hatlarını döşeterek evlerde suyun akmasını sağlamıştır. 1984 Yılında, Ülke genelinde yapılan Eğitim seferberliğine katkıda bulunduğu için, Cumhurbaşkanı Sayın Kenan EVREN ve Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Sayın M.Vehbi DİNÇERLER tarafından Cumhurbaşkanlığı nezrinde BERAT ve MADALYA ile onurlandırılmıştır. 1986 Yılında ZONGULDAK’da ki ticari hayatını noktalayarak, ANTALYA / Manavgat - Side bölgesinde bulunan Genel Maden İşçileri Sendikasının71 Odalı Otelini kiralamış ve böylece Turizm işletmeciliğine başlamıştır. 1999 Yılında doğduğu şehir olan ZONGULDAK’A ismi verilen 14 Derslik modern bir İlköğretim Okulunu kazandırmıştır. Halen, ARSLAN ZEKİ DEMİRCİ İLKÖĞRETİM OKULU ’nun bütün ihtiyaçlarıyla ve okuyan öğrencilerle ilgilenerek yardımlarını yapmaktadır.Rotary Kulübü Başkanlığı döneminde, Projesini Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitim Bölümü Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. İlhami ERCİVAN ve arkadaşlarının hazırladığı muhteşem bir ATATÜRK anıtını ANTALYA – Manavgat ’a kazandırmıştır. Ayrıca o dönemde, civar köylerin Okullarında eksik olan ATATÜRK Büstlerini yaptırmıştır. Proje kapsamındaki Taşımalı Eğitim yapılan okullara, Öğrencilerin yemek yiyebileceği mutfaklar yaptırmıştır.Halen ZONGULDAK ’ta 201 Öğrenci ve ANTALYA ’da 100 Öğrenci olmak üzere Toplam 301 Öğrencinin Üniversite tahsili sonuna kadar devam edecek bir EĞİTİM PROJESİNİ başlatmıştır. 2008 Yılında T.B.M.M. Tarafından DEVLET ÜSTÜN HİZMET ÖDÜLÜ verilmiştir. Halen Antalya / Manavgat – Side bölgesinde, sahibi olduğu EMİRHAN Grup Otelleri ile birlikte, Spor ve Sağlık Tesislerini Ülkemize kazandırarak TÜRKİYE’Yİ tüm Dünya ülkelerine tanıtarak, Bölgenin Ekonomik ve Sosyal kalkınmasında ve Türk Turizminin Dünya’ya yayılmasında önemli katkılar sağlamaktadır. Evli ve bir çocuk sahibidir.
 
SADIK GUNGOR

Tuncer Abi; başta siz dönem arkadaşları ve ailesi olmak üzere hepimizin başı sağolsun. Çok değerli bir abimizdi.
 
Ali Cerrahoglu

Zeki agabeye Allah'tan Rahmet, ailesine, dostlarina ve arkadaslarina sabirlar dilerim. Basimiz sagolsun.
 
N. Celal Toroglu

Abimizin mekanı cennet olsun. Önce ailesinin sonra hepimizin basi sagolsun.
 
Guclu'95

Bir sevgili kardeşimizi sonsuzluğa göndermiş oldugumuzu öğrendim. Tüm kardeslerimin ve değerli Demirci ailesinin acılarını paylaşırım.
Tanrıdan uzun müddet böyle acıdan bizleri uzak tutmasını dilerim.
 
Metin Atamer

Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına, sevenlerine ve başta dönem arkadaşları olmak üzere tüm TAC camiasına başsağlığı diliyorum.
 
Bahattin Gürsöz '63

Zeki Demici abimizin toprağı bol olsun. Yakınlarına ve arkadaşlarına sabırlar dilerim.
 
Ender Aydın

Aci haberi biraz evvel bilgisayarimi açinca ögrendim ve çok üzüldüm. Rahmetli Zeki Agabeyim ben "prep " okurken Lise 3 de idi. Kendisini çok sever ve sayardim. O da hiç agabeyligini esirgemezdi .
 
1955-56 Annual indan bir alinti: Zeki Demirci - Behçet Kemal in izinden yürüyen sair arkadasimiz sporlada ayni titizlikle mesgul olur..
Felsefesi : Batti balik yan gider.
 
Basimiz sag olsun. Merhuma Allah dan rahmet, ailesine ve yakinlarina sabirlar diliyorum. Topragi bol, mekani cennet olsun.
 
Ayni sekilde basta 1956 mezunlari olmak üzere tüm TAC camiasiinada bassagiligi ve sabirlar diliyorum.
 

Hilmi Oktar TAC ' 62

Tuncer abi, dönem arkadaşlarınıza ve yakınlarına başsağlığı diliyorum, Kalanlara uzun ömür ve sabırlar dileriz..
 
Mümtaz Pak

Az once belirtmeyi unutmusum, Vitali Mesulam agamin teklifi dogrulusunda, "Birtugladasenkoy"a Zeki agamin adini olumsuzlestirmek maksadiyla katilmak isteyen dostlarin 100'er Dolar bagislamalari ile "Arslan Zeki Demirci" hesabi kurulacak. Adiniz ve soyadiniz o'nun Tugla'sinin icinde yer alacak.
 
Acele etmeyin, iste veriyorum:
 
Havele bilgileri:
Garanti Bankasi Tarsus Subesi
Sube kodu 153.
TL Hesap No.1299930.
IBAN: TR55 0006 2000 1530 0001 2999 30
 
Dolar Hesabi 153/9098294
 
SWIFT: TGBATRIS
 
Betul Abla, Dr. Agam; ilk sirayi alma serefine nail olmak isterim; kredi kartim sizdedir, tepe tepe kullanin...
 
Zeki Agam, yuzlerce cocugu okuttugunu, okutmakta oldugunu biliyorum, senin eline su dokemiyecegiz, amma, bence bu da anlamli olacak bee Agam, ve senin tuglalarinla bak bakalim bizler kac cocuk okutacagiz, gelince sana rapor edecegim; simdi affettin beni, deel mi Agam?
 
Hadi gaari, seni rahat birakayim...
 
Tuncer (Arapoglu), '56

Tuncer abi, Önce sizlerin sonra tüm camiamızın başı sağolsun. Zeki abinin mekanı cennet olsun.
 
Eminim alınacak tuğlalar ile çok huzurlu ve mutlu olacaktır.
 
Sinem Bilgen

Zeki Ağabey'imize allahtan rahmet,yakınlarına sabırlar diliyorum. Toprağı bol olsun,nur içinde yatsın.
 
Alev '75

Allah rahmet eylesin...
 
Cengiz Sönmez

Arslan Zeki Demirci ağabeye Tanridan rahmet diliyorum, isiklar içinde yatsin.
 
Basta ailesi ve donem arkadaslari olmak uzere sabirlar dilerim. Basimiz sagolsun.
 
Arslan Zeki Demirci ağabeye ait bir tanitici haber Adana Fikir Platformunda var, asagidaki linkten erişebilirsiniz.
http://www.adanafikirplatformu.org/haber.php?id=362
 
Hamit Serbest

Zeki ağabeye Allah tan rahmet , ailesine, sınıf arkadaşlarına ve tüm TAC camiasına sabırlar dilerim.. Yapmış olduğu hayırlı işlerin devamı için dayanışma içinde olan arkadaşlarını saygıyla selamlıyorum.
 
Cihangir Sonat 72

Arslan Zeki Demici ağabeye Allah'tan rahmet, ailesine ve tüm dostlarına başsağlığı dilerim. Nurlar içinde yatsın.
 
Huseyin Cenk Turhangil
TAC '90

Allah rahmet eylesin, yanilmiyorsam kendi katilamamissa da donem arkadaslarinin kisa sure once otelinde bir araya gelmelerini saglamisti.
 
Suha Onen
TAC '71

Zeki ağabey ile 2004 yılında tanışmıştım, Antalya bölgesi de bana bağlanınca ilk olarak bölgede ki tüm turistik yatırımları ziyaret etmeye başladım ( İş makinaları - JCB bayiliği ) işte bu ziyaretlerim sırasında tam bir beyaz dizi erkeği formatında beyaz saçları,yapılı, neşeli , kapısında duran motorsikleti ile (yanılmıyorsam bir Harley idi ).. Zeki ağabey ile tanışmıştım. Kısa bir sohbet sonrasında TAC mezunu olduğumu duyduğunda herşey değişti. Ağabey - kardeş ilişkisine döndük, sevgili ağabeyim kısa bir süre sonra müşterim oldu... Allah'tan kendisine rahmet , ailesine sabır dilerim....
 
M.Kazım Apa'82

Zeki Demirci agabeyimizin aramizdan ayrilmasinin verdigi aciyi paylasiyor, ulkeye hizmetini saygiyla aniyor, ailesi, yakinlari ve arkadaslarina sabir ve saglik diliyorum.
 
Teoman Sipahigil '57

Sevgili TAC-TALAS camiası,
 
Zeki abimizin acı haberini öğrenir öğrenmez, "*camiamızdan çok değerli bir yıldız daha kaydı*" dedim. Zeki abi 1956'da TAC'den mezun olduğunda TAC hazırlık sınıfına başlıyordum. İsmini okul yıllarında çok duydum. Özellikle voleybol takımının has bir elemanıydı.
 
Yıllar sonrasında (1971 yılında) yolum Zeki abiyle kesişti Zonguldak'ta. Zonguldak TED Kolejine eşimle birlikte öğretmenliğe başladığımda Zonguldak'ta yaşayan üç TACli abimin olduğunu öğrenince çok sevinmiştim. Birisi fotoğrafçılık yapan rahmetli İsmail Abanoz abimiz, beyaz eşya ticareti yapan Yağcılar eşrafından Faruk Yüksel abimiz ve Zonguldak'ın büyük iş adamlarının önünde gelen Zeki Demirci abimiz. Vakit geçirmeden ziyaret ettim her birini. Aile sıcaklığı ile karşılandım. Çok mutlu oldum. Sonraki yıllarda Faruk abimin çocuklarını ve Zeki-Güler çiftinin biricik oğlu Ahmet TED Kolejinde öğrencilerim oldu.
 
Zeki abim, vizyonu ve hayalleri yüksek olan, tam anlamıyla, modern Türkiye'nin yetiştirdiği örnek alınacak bir liderdi. Yaşamı boyu toplumumuz için çok hayırlı işlere imza atmıştır. Sadık Güngör'ün yazısında bunu görebiliyoruz. Zonguldak'taki tüm işlerini tasfiye ederek Antalya/Side'ye geçişi ve Türk Turizmine Karaelmas Oteliyle başlayan macerasında yarattığı oteller zinciri ile damgasını vurmuş atılımcı bir turizm aşığıdır.
 
TED Zonguldak Kolejinde öğretemenlik yaptığım yıllarda öğrencilerimle yurt içi ve yurt dışına her fırsatta rehber öğretmen olarak geziler düzenlerdim. Bir gün Demirci İş Hanı'ndaki ofisinde sohbetimiz sırasında "bırak öğretmenliği; bürom senin; örnek bir turizm acentasının başına geç; Zonguldak'ın buna ihtiyacı var" dediğinde, teşekkür ederek bu tekklifini kabul etmemiştim. Bana çok kızmıştı haklı olarak bir TACli abi edasıyla.
 
Yıllar sonra TAC'de öğretmenlik yaptığım yıllarda beni Side'deki Emirhan Oteline çağırdı. Gittim. Manavgat'ta faaliyette bulunan Manavgat Kolejinin başına geçmemi istedi. TAC'yi bırakarak Side'ye taşınmamı istedi. Emrimde son model bir arabam, dayalı döşeli lojmanım ve de dolgum bir maaşım olacaktı. Şartlarımın uygun olmadığını söyleyerek bu kıyak teklifini, ikinci kez, kabul edemeyeceğimi söyleyince, gene kızmıştı bana. Ama çok değerli bir okul müdür (ki onu kendisi de tanıyordu Zonguldak'tan) adayı önerdim. Ve onu okulun başına geçirdi.
 
Zeki abi ve öğrencim olan oğlu Ahmet gezilerimizde TACli öğrencilerime her türlü kolaylığı ve misafirperverliği göstermişlerdir. Bir defasında öğrencilerimin önünde "bunları en iyi şekilde ağırlayacaksınız, en ufak bir şikayet getirmeyeceksiniz bana" diyerek ne kadar TAC sevdalısı olduğunu gçstermişti. Bir başka defasında gene öğrencilerimle yaptığım bir gezide topluca ziyaretine gitmiştk. Amerika'da gördüğü tedaviden yeni dönmüştü. Elinden düşürmediği bir şişeden sık sık su içiyordu. Bitkin olmasına rağmen bizi kabul etti. Karşısında TACli öğrenci kardeşlerini görünce gözleri parladı. Mutluluğunu gizlemiyordu. Uzun bir sohbetten sonra, öğrencilerimden biri Emirhan Otelinin önünde duran cillop Harley Davidson'u kendisinin mi kullandığını sordu. Evet cevabını alınca, bir tur atmasını rica etti. Ahmet oğlunun "aman" dercesine itirazına rağmen harika aracı çalıştırdı ve otelin önünde turlarını attı, o güçsün hailine rağmen. TAC ruhu ona güç ve cesaret vermişti...
 
Homecominglerimizin müdavimlerindendi. TAC'56 dönem arkadaşlarını sık sık otelinde ağırlar, onlarla birlikte olmaktan mutluluk duyardı. Biz Letter'in 2012 Temmuz sayısında sınıf arkadaşlarından Engin Ünsal abimizin kaleminden "ÖZLEMİN RENGİ NEDİR?" yazısını okuyacaksınız. O yazı sanki "güle güle git güzel insan" der gibi bir mesaj veriyordu Zeki abimize...
 
Hakkın rahmetine kavuşan bu güzel mensubumuza rahmet dilerken, hayat arkadaşı Güler Hanıma, sevgili biricik oğlu Ahmet'e ve çok sevdiği torunu Emirhan'a, TAC'56 dönemine ve tüm camiamıza başsağlığı diliyorum. Nur içinde yat. Geride bıraktığın eserlerinle ve hizmetlerinle hep yaşayacaksın...
 
Erdoğan Hoca

Zeki Abi Talas'ta benim hem yemekhanede benim masa basim ve yatakhane'de bas mumessilimiz idi. Bana cok yardim etmisti rahmetli. Kac defa dayak yemekten kurtardi beni. Zeki Abimin mekani cennet olsun. Ailesine, yakinlarina, ve TAC'lilere bas sagligi dileklerimle.
 
Erkan Esmer '59

Zeki Demirci Abimizin vefati nedeniyle kendisine Allah'tan rahmet, basta ailesi ve TAC 55-56 donemi olmak uzere tum sevenlerine sabir diliyorum.
 
Dogan Gozde OZGODEK
TAC 86

Zeki Demirci abimize tanrıdan rahmet,kederli ailesine, TAC camiasına ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum.
 
Erdem Gök 83

Değerli Arslan Zeki Demirci ağabey huzur ve ışıklar içinde uyu.
 
Ailesine, yakınlarına, arkadaşlarına başsağlığı ve sabırlar dilerim.
 
Nuri Doğan'68

Zeki Demirci Abi'mize tanrıdan rahmet , kederli ailesine başsağlığı ve sabırlar dilerim.
 
Turgay Atınç' 70

Sanirim bu ozel insan ile ilgili yazilar surecek..
 
Ben, kendisi ile yuzyuze tanismadim. Simdi, keske, kendisini bulsa ve tanissa idim diyorum. Aramizdaki nesil farki (56 vs 80) frenlemis olsa gerek!
 
Hem adasim, hem hemserim sayilir idi (Zonguldak vs Safranbolu). Motor meraki vardi. Birkac kere, mezunlarimizdan ismini duymustum, bu ortak noktalarimizdan oturu..
 
Motosiklet tutkusunu anlatmislardi. Bizim motorcu grubun (Ahmet Goktepe, Huseyin Ozkaya, Murat Kosereisoglu, Aykut Bayindir, Mumtaz Pak) 2000'li yillarda Istanbul'dan TAC'ye yaptigimiz motosiklet turlari esnasinda bahsi gecmisti.
 
Iyi ve vatansever bir isadami olarak yaptigi kalici yatirimlar, ve hayirsever bir insan olarak ulkesine verdikleri, onun ismini hep yasatacaktir.
 
Bugunku gazetede tam sayfa olum ilanini vardi, Ailesi'nce verilmis.
 
Allah rahmet eylesin. Huzur icinde yatsin.
 
Zeki 80

51/55 Engin Unsal'in Butun Dunya'da yayimlanacagini umdugum Zeki Agam'in ardindan kaleme aldigi yazisini okumak isteyenlerin dikkatlerine sunar, uzun yasamaniz icin esenlikler dilerim:
 
Tuncer, '56
 
BİR DOSTUN ARDINDAN
Engin Ünsal, Bodrum 7.8.2012
 
Arslan Zeki Demirci Atatürk ilkelerine sımsıkı bağlı, binlerce ailenin ekmek ve binlerce öğrencinin umut kapısı idi. TBMM onu yılın iş adamı olarak kabul etmiş ve bu ülke için yaptıklarını bir onur ve ustun basari plaketi ile belgelemişti. Benim ve sınıf arkadaşlarının 1947 yılından beri yaşamı paylaştığı eşsiz bir insandı. Bu Atatürkcü ve aydınlanma öncüsü dostumuzu 5 Ağustos 2012 günü Side’de yıllarca iş verdiği işçilerinin ve son güne kadar dostluğunu bir somun ekmek gibi paylaştığı tüm Türkiye’den gelen dostlarının omuzunda alkışlarla, karanfillerle sonsuza uğurladık. Ona son doğum gününde aşağıda ki satırları yazmıştım:
 
“Eski bir dosttan güzel bir dosta mektup.
 
Ilık yaz rüzgârlarının saçlarını taradığı, martıların kanat uçlarında dünyana aydınlığı getirdiği bu günde sana seslenmek istedim sevgili dostum. Sen ki acıyı bal eylemiş, dostluğu taç eylemiş bir insansın, seninle bu güzel gününü paylaşmak istedim.
 
Seninle uzak yollardan, yorgun yıllardan bugüne geldik. Talas’ın bağlarında gezindiğimiz, kışın karında üşüdüğümüz, bahar geldiğinde soluklandığımız o günlerini mutlaka anımsıyorsundur. Zonguldak garında, Karabük’de, Irmak istasyonunda, Ali Dağ’ın eteklerinde yalnızlığı, sevinci, çocukluğun o tükenmez coşkusunu sıcak bir somun ekmek gibi paylaştığımız yıllardı o yıllar. Daha sonra sevmeyi, sevilmeyi, iyi bir yurttaş olmayı ve hepsinden öte insan olmayı öğrendik.
 
Ve sonra bir avuç buğday gibi bu dünyanın topraklarına savrulduk. Çoğumuz filiz verdik ama gücü yetmeyip güneşle kucaklaşamayanlarımız da oldu. Onlar beyaz atlara binip bulutların arkasına saklandı. Biz dal budak salıp bu topraklarda başkalarına gölgesinde mutluluk vermeye çalışan ağaçlar olmaya çalıştık. Bu görkemli, bu hayat dolu ormanın en güzel ağacı sen oldun sevgili dostum. Bir ulu çınar gibi büyüdün, geliştin ve yaşamın zorluklarından kaçıp dallarının altına sığınanlara hiç unutamayacakları anılarla dolu güzel bir hayat verdin.
 
Erimeden, eğilmeden, dimdik ayakta kalarak etrafını aydınlattın. Bir değil binlerce mum gibi yanarak bu ülkenin çocuklarının aydınlık yolu oldun. Senin yürüdüğün yollardan yürümeleri için okullar açtın, okuttuğun çocuklar için model insan oldun ve yüzlerce çocuğun bu ülkenin karanlığını aydınlatması için senin yolunda, senin ışığında yürümeleri ve büyümeleri için öncülük ettin.
 
Evine aş, evine güven, evine mutluluk götürebilmesi için iş yarattığın insanların şükran dolu seslerini ara sıra duyduğun oluyor mu sevgili dostum? Çaresizler ortamından mutlu insanlar yaratabilmek ne büyüklüktür düşünebiliyor musun?
 
Zonguldak’ın dar sokaklarından çıkıp Side’nin kumsallarına aydınlığı getirmiş dostum hayat yolculuğuna seninle başlamış olmaktan, güzellikleri, sevinçleri, acıları seninle paylaşmış olmaktan kıvanç duyuyorum.
 
Adam gibi adam sevgili Aslan Zeki Demirci; doğum günün kutlu olsun.
 
Her doğan yeni günle hayata yeni doğmuş bir çocuk gibi coşkuyla yeniden başlayacağını biliyor, yanaklarından özlemle öpüyorum benim eski ve güzel dostum.”
 
Bir doğum günü için yazılmış bu satırların ayni zamanda ona bir veda mektubu olacağını bilemezdim.
 
Bu ülkenin Atatürke ve onun çağdaş ilkeleri doğrultusunda toplumu aydınlatmaya çalışan insanların hapishanelerde çürütülmesi ve teker teker yok olması bu ülke adına çok üzücü. Umarız her giden Atatürkcü adına bin genç Atatürkcü gelir ve bu ülkeyi karanlığa boğmak isteyenlere karşı aydınlığın türkülerini öğretir.

Başta Zeki Demirci ağabeyin ailesi ve 55-56 TAC mezunları olmak üzere tüm camiamızın başı sağolsun. Zeki ağabey nur içinde yatsın.
 
Mete Acar '85

Benim de tanisma firsatim oldu Zeki agabey ile. Allah rahmetini uzerinden eksik etmesin, ailesine ve sevenlerine sabirlar diliyorum.
 
Bahri 85

Büyük şair, sevgili dost, futboldaki değerli rakibim sevgili Engin Ünsal,
 
Çok duygulandım; herzamanki gibi çok muhteşem yazmışsın. Harika bir doğum günü ve veda yazısı. Ben hiç böylesini okumamıştım. Zeki'nin ruhunu şad etmişsin. Allahın rahmeti daima Zeki'yle olsun. Bütün yakınlarının başı sağolsun.
 
Mahmut Telli '57

Designed by Çağlar Yılgör.