Özdemir Sabancı

ÖZDEMİR SABANCI (1941 - 1996)

Sadıka-Hacı Ömer Sabancı çiftinin en küçük oğlu olan Özdemir Sabancı, 1941 yılında Adana'da doğdu. Tarsus Amerikan Koleji'nde lise öğrenimini tamamladıktan sonra, İngiltere Manchester'da Kimya Mühendisliği tahsili yaptı. Daha sonra İsviçre'de aynı konuda ihtisas sahibi oldu. Özdemir Sabancı, Sabancı Topluluğu'nun en büyük sanayi birimlerinden Sasa şirketini kuran ve geliştiren kişiydi. Ilgi alanı olan petrokimya konusunda ürettiği başarılı projelerle, Sasa'yı dev bir kimya tesisi haline getirdi.
 
Otomotive olan özel ilgisi ile Temsa'da Mitsubishi Maraton otobüsleri, minibüsleri ve ticari araçlarının üretimini başlattı. Proje üretme konusunda üstün yeteneği olan Özdemir Sabancı, Japonlarla % 50-50 ortaklıkla Toyotasa ve Yazakisa fabrikalarının kuruluşunu sağladı. Özdemir Sabancı'nın büyük çabalarıyla kurulan Toyota otomobil fabrikası Türk otomotiv sanayiinde çağdaş teknolojiye geçişte ve dışa açılmada kilometre taşı oldu.
 
Sabancı Holding Sentetik Elyaf Otomotiv ve Plastik Grubu Başkanı olan Özdemir Sabancı'ya Sasa, Temsa, Toyotasa, Pilsa, Yazakisa, Sapeksa ve Akkardansa şirketleri bağlıydı.
 
1970 yılında Sevda Girişken'le evlenen Özdemir Sabancı, Demir ve Serra adında iki çocuk sahibiydi.
 
Hacı Ömer Sabancı Vakfı tarafından "Özdemir Sabancı" adını taşıyan İstanbul'da bir lise ve Üsküdar Amerikan Lisesi'nde spor salonu, Adana'da Çukurova Üniversitesi'nde kapalı yüzme havuzu, Antalya'da kongre ve konser salonu ve İsparta'da hidroterapi havuzu yaptırıldı.